"Als het onderwerp niet zo serieus zou zijn, zou je er wild grapjes over kunnen maken. Het is tegenwoordig bijvoorbeeld niet meer genoeg dat jongeren op jongere leeftijd drinken tot hun dorst en roken - nu moeten ze ook hun rug toekeren. Maar als je naar de huidige cijfers kijkt, blijven dergelijke spotjes in je keel steken. Zelfs als je denkt dat het niet mogelijk is: volgens een onderzoek van het Robert Koch Instituut, waarin ruim 17.000 jongeren werden ondervraagd, is rugpijn de derde meest voorkomende klacht na hoofdpijn en buikpijn bij kinderen en jongeren van 11 tot 17 jaar. Hoewel er veel oorzaken zijn die op elkaar inwerken, kan er één hoofdoorzaak worden geïdentificeerd: kinderen zitten te veel en bewegen te weinig.
- Mam, ik ben terug!
- Jonge jaren zittend doorgebracht: een blik op de oorzaken
- Bevorder beweging: het niet zo moeilijke tegenprogramma
- Correct zitten: als u dat doet, is het ergonomisch zinvol
- Correct bewegen: oefeningen voor de rug van een gezond kind
- Meer informatie
Mam, ik ben terug!
Deze bevinding komt overeen met het feit dat het “DAK” en het Forsa Instituut in een representatieve lerarenenquête constateerden dat er de afgelopen tien jaar sprake is van een toename van de motorische problemen onder leerlingen. Ongeveer 70 procent van de leraren constateerde de afgelopen tien jaar een algemene toename van de gezondheidsproblemen onder leerlingen; Ook stress en psychosomatische klachten nemen toe. Bij het zoeken naar de oorzaken kom je al snel in voorspelbare gebieden terecht: je hoeft maar naar de speeltuinen in de woonwijken, naar de weilanden voor de stad of richting de voetbalvelden te kijken om te zien dat daar weer leven was. Kinderen die de hele middag op het voetbalveld, op de BMX-baan of in het skatepark doorbrengen, verstoppertje spelen in het bos of urenlang krijtpaden voor de scooter of kar aan het schilderen zijn op straat voor het huis, zijn een zeldzaamheid geworden. Natuurlijk zijn kinderen nog steeds op pad; ze komen alleen later en gaan eerder naar huis.
Jonge jaren zitten: een blik op de oorzaken
Bovenal is het aantal middelbare scholieren in de openbare ruimte de afgelopen jaren waarschijnlijk aanzienlijk afgenomen. Sinds de Duitse overstap van de middelbare school met negen niveaus naar de zogenaamde G8, hebben studenten, op enkele uitzonderingen na, tot 36 uur per week gehad in plaats van de voorgaande 30 uur op hun rooster. Hieraan komt huiswerk en meer bijlessen, omdat dezelfde hoeveelheid stof in minder dan twaalf maanden een berekening is die voor sommige mensen simpelweg niet klopt. Overigens is ook op middelbare scholen en middelbare scholen een verhoogde leerlast te zien. Zelfs aan universiteiten moeten studenten het met minder tijd doen: na de invoering van het bachelor- en mastersysteem studeren studenten één tot twee jaar eerder af, maar zitten ze tijdens het studeren ook langer aan hun bureau en in de collegezaal.
De natuurlijke drang van kinderen om te bewegen, tenminste op de basisschool, zorgt ervoor dat de leerlingen zich na de lessen en het huiswerk storten op activiteiten die vaak te inspannend zijn voor een middelbare scholier om er zelfs maar van te dromen. Zeker: als je 14 of 15 jaar oud bent, is voetbaltraining voor jongens of hiphopdanstraining voor meisjes misschien nog wel cool. Anders krijgen rugversterkende en fysiek veeleisende activiteiten, zoals boomklimmen, te maken met overweldigende concurrentie van gameconsoles, sociale netwerken of televisie. Wat de zaken nog erger maakt, is dat steeds minder ouders zonder tweede inkomen kunnen rondkomen, waardoor tieners op relatief ongecontroleerde wijze hun neigingen, die niet altijd gezond zijn, tot het uiterste kunnen nastreven.
Het past in het beeld dat artsen en zorgverzekeraars ook een toename registreren van gevallen van obesitas, diabetes, gewrichtspijn of hoge bloeddruk.
Bevorder beweging: het niet zo moeilijke tegenprogramma
Ook de vereniging ‘Gezonde Rug Campagne’ (AGR) ziet de reden voor het voortdurend toenemende aantal studenten met rugklachten in ‘moderne levensomstandigheden’. “Volgens recente onderzoeken heeft bijna de helft van de basisschoolleerlingen er ooit last van gehad en onder oudere jongeren loopt dit aantal op tot wel 80 procent”, aldus een recent persbericht. Daarin stelt de vereniging, die al twintig jaar betrokken is bij de preventie en behandeling van de wijdverbreide ziekte ‘rugpijn’, ook oplossingen voor het wijdverbreide probleem voor.
De experts zijn het er dan ook over eens dat er met twee basiszaken rekening moet worden gehouden om spanning in de ruggen van kinderen te voorkomen: veel beweging en het juiste meubilair. De directeur van de “Federale Werkgroep voor Houdings- en Bewegingsbevordering” (BAG), Dr. Dieter Breithecker, adviseert kinderen minstens drie uur per dag te bewegen. De meeste kinderen hebben sowieso een grote bewegingsbehoefte en willen graag op eigen initiatief rondrennen, spelen en rennen. Hij adviseert ouders echter om deze behoefte aan te moedigen, zelfs als het kind enthousiast is over sport. Gevarieerde oefeningen waarbij het hele lichaam betrokken is, zijn beter dan een vroege specialisatie in één enkele sport. Deze veelzijdigheid geeft belangrijke impulsen voor de fysieke, mentale en psychologische ontwikkeling.
Correct zitten: als u dat doet, is het ergonomisch zinvol
Verrassend genoeg speelt ergonomie bij kindermeubels vaak een ondergeschikte rol in de perceptie van ouders. Maar net zo belangrijk als een optimaal verstelbare Bureaustoel of orthopedische bureaustoel voor volwassenen is een ergonomische bureaustoel zo belangrijk voor kinderen. De AGR heeft een uitgebreide catalogus opgesteld met criteria waaraan kinderzitmeubelen moeten voldoen om het AGR-kwaliteitszegel te mogen ontvangen als product dat bijzonder rugvriendelijk is. Naast de mogelijkheid om zich aan verschillende houdingen en zitposities aan te passen, omvat dit onder meer de verstelbaarheid in hoogte, vering en ergonomische zit- en leuneigenschappen. Driedimensionaal beweegbare stoelen of krukjes bevorderen het dynamisch zitten en ondersteunen de natuurlijke bewegingsdrift van kinderen. Als positief neveneffect wordt het concentratievermogen verbeterd.
De bijpassende stoel wordt geleverd met een verstelbare tafel. De AGR beschrijft een hellingsfunctie van minimaal 16 graden als belangrijk. De reden: een stijf en vlak tafelblad bevordert de spanning in de nek. Zeker omdat de apparatuur op scholen en universiteiten vaak niet aan de ergonomische normen voldoet, is het belangrijk dat kinderen en jongeren thuis – als ze langere tijd moeten zitten – op goed meubilair zitten. Volgens deskundigen zou het wenselijk zijn om gebruik te maken van een dynamische onderwijspedagogie met de mogelijkheid om zittend en staand leren af te wisselen.
Correct bewegen: oefeningen voor de rug van een gezond kind
Net als bij volwassenen is elke vorm van lichaamsbeweging ook goed voor de ruggen van kinderen. In principe wordt precies het tegenovergestelde van computerspellen aanbevolen: in plaats van tennisballen over een pixelveld te jagen of boeven door de virtuele ruimte te achtervolgen en niet veel meer te bewegen dan de duimen of handen, zou het kind een paar uur lang zijn hele lichaam moeten bewegen. Behalve misschien de duimen. Omdat de meeste mensen bij het spelen van computerspellen in een fauteuil zitten, waardoor hun ruggengraat slechts aan één kant wordt belast en vooral hun rugspieren niet worden versterkt. Zoals alles wat u niet gebruikt, atrofiëren de spieren in uw rug als u ze te lang niet gebruikt. Regelmatige lichaamsbeweging waarbij het hele lichaam wordt uitgedaagd – bijvoorbeeld zwemmen, atletiek, fietsen of klimmen – is nog steeds de beste manier om rugpijn te voorkomen. Dit is ook de meest effectieve manier om een probleem te voorkomen dat in de eerste plaats uw welzijn aantast en in de tweede plaats, als gevolg daarvan, uw rug aantast: overgewicht.
Jongeren vinden het trouwens veel gemakkelijker om spieren op te bouwen en op een gezonde manier af te vallen dan ouderen en moeten het probleem daarom zo vroeg mogelijk onderkennen, aanpakken en tot een onderdeel van hun leven maken - om te voorkomen dat je zo lang mogelijk aan dergelijke problemen lijdt. Om het bot te zeggen: de missie moet zijn om de kwestie van ‘rugpijn’ weer aan de oude mensen over te laten.
Meer informatie
De Startpagina De “Schön Klinik” geeft “sterke tips voor een gezonde kinderrug” en biedt medisch nuttige rugoefeningen voor schoolkinderen.